Diş Beyazlatma Süreci

 • Home
 • Diş Beyazlatma Süreci
Shape1
Shape2
Diş Beyazlatma Süreci

Diş Beyazlatma Süreci

Diş bakımı dünyasında, dünya çapında en çok sorulan ve aranan işlemlerden biri diş beyazlatmadır. Beyaz dişlere ve parlak bir gülümsemeye sahip olmak her zaman güzelliğin belirgin bir işareti olmuştur. Hollywood ve her türden dergi kapakları da çekici görünmek için mükemmel bir gülümsemeye sahip olmanız gereken bu ideolojiyi güçlendiriyor. Ancak bilim de bunu araştırmalarla destekliyor. Biz insan türü olarak bembeyaz dişlere daha olumlu tepki veriyoruz. Onu sadece çekici bulmakla kalmıyor, aynı zamanda bir güvenilirlik ve iyilik işareti olarak da düşünüyoruz. Tüm bu nitelikler, günlük hayatımızda elde etmeyi en çok istediğimiz şeylerdir.

Diş Beyazlatma Süreci

Beyaz dişlere yönelik bu olumlu geri bildirimler nedeniyle, doğal olarak, diş dokunuşuyla bile mümkün olduğunca doğal görünen daha beyaz bir dişe sahip olmak istiyoruz. Özellikle dişlerinde renk değişikliği olan ve dişlerinde leke olan kişiler bu tedavi planından sonra genel gülüşlerini değiştirmek için başvururlar.

 

DİŞLER NEDEN SARI GÖRÜNÜR

Dünya nüfusunun çoğunluğunun elmas beyazı dişleri yoktur. Daha kesin olmak gerekirse, insanların karanlıkta bile yabancıların dikkatini çeken o delice beyaz dişleri hiç olmadı. Hollywood sık sık göz alıcı beyaz dişlere sahip olmayı normal bir şey olarak göstermeye çalışır. Ancak, çok nadir insanlar aslında buna sahiptir.

Birkaç yüz yıl önce beyaz dişlere sahip olmak daha da nadirdi. Bunun nedeni vücudumuzun yetersiz beslenmesiydi. O yıllarda yemek bulmak şimdikinden çok daha zordu ve bu nedenle çok sağlıksız ve vitaminsiz bir diyetimiz vardı. Bu da diş kalitesinin ve renginin kötü olmasına neden oldu. Artık vitaminlerimiz var ama aynı zamanda aşırı yemek ve fazla şeker alımımız da var. Sigara ve kahve, çay, kırmızı şarap eklediğinizde diş rengimizi korumamızı zorlaştırır. Diş rengimizi etkileyen şeyleri listelemeye başladığımıza göre devam edelim;

 • Aşırı şeker alımı
 • Genetik makyaj
 • Sigara içmek
 • Şarap
 • Boyalı yiyecekler
 • Kahve-Çay

Bunlar sarımsı dişlere sahip olmamızdan sorumlu olan dış nedenlerdi. Ancak, tek sebep onlar değil. Dahili nedenler de renk bozulmasına neden olabilir. Bu içsel sebeplerden bazıları;

 • İçeriden enfeksiyon
 • diş travması
 • yaşlanma
 • İlaç kullanımı

 

SARI DİŞLER NASIL ÖNLENİR

Hala nispeten beyaz dişleriniz varsa ancak son zamanlarda bazı renklenmeler fark ettiyseniz, dikkat etmeniz gereken birkaç şey vardır. Sigara içiyorsanız, bir süre azaltın. Sigara içmek dişlerinizin renginin değişmesine neden olur ve en ufak bir şekilde bile size iyi gelmez. Şeker alımınızı azaltın. Şeker, özellikle işlenmiş şeker, diş mineniz için kötüdür ve diş renginizi doğrudan etkiler. Kahve ve çay şeker kadar kötü olmasa da dişlerinizde leke bırakabilir. Beyaz dişler istiyorsanız, içtiğiniz miktarı azaltmak akıllıca olabilir.

Şarabı ve boyalı şekeri sınırlamak da faydalı olabilir. Onlarla birlikte giderseniz, tabii ki dişlerinizde de iz bırakırlar. Kırmızı şarap özellikle diş rengi için biraz problemlidir. Ancak unutmayın, her şey porsiyonlarla ilgilidir, ölçülü içmek uzun vadede sizin için o kadar da kötü olmayacaktır. Son olarak, iyi ağız hijyeni uygulayın. Sabahları ve yatmadan hemen önce dişlerinizi fırçalamayı unutmayın. Antibakteriyel ağız gargarası kullanın ve bazen gerekli olmasa da ağzınızı tamamen temizlemek için diş ipi kullanın.

 

DİŞ BEYAZLATMA GÜVENLİ Mİ?

Diş beyazlatma güvenli bir işlemdir. Ayrıca kalıcı değildir, bu nedenle birden çok kez yapmanız gerekebilir. Ayrıca şunu da bilmelisiniz ki dişleriniz iç sebeplerden dolayı sarı ise yıl boyunca beyazlığını koruyamazsınız.Çünkü problemler dişlerinizin tekrar renk değiştirmesine neden olacaktır. Ancak, asıl sorununuz sigara, kahve, çay veya diğer şeylerle ilgiliyse. Diş beyazlatma tam etkisini gösterecektir. Elbette yukarıda bahsettiğimiz faaliyetlere bir sınır koymuşsunuz. Bunları sınırlamazsanız, prosedürü tekrar yapmanız gerekebilir.

İşlemden sonra bazı küçük yan etkilerle karşılaşacağınız unutulmamalıdır. Bu yan etkiler geçicidir ve bu nedenle bir süre sonra geçecektir. İşlemden sonra biraz diş hassasiyeti bekleyin. Sıcak daha sıcak hissedecek, soğuk daha soğuk hissedecek. Ancak bu hemen geçmeli. Karşılaşabileceğiniz diğer yan etki ise tahriş olmuş dişetleridir. Her diş prosedüründen sonra, bir çeşit diş eti iltihabı olması beklenir. Diş beyazlatma da bundan farklı değildir. Tedaviden sonra diş etlerinde genişleme ve ara sıra kanama olacaktır. Ancak panik yapmayın, bu durum tedaviden birkaç gün sonra geçecektir.

 

DİŞLERİ BEYAZLATMAK İÇİN PROFESYONEL YARDIM GEREKİR Mİ?

Dişlerinizi beyazlatmanın birkaç yolu vardır. Bunlardan bazıları doğal yöntemlerle evinizde yapılabilir ya da diş hekiminize giderek beyazlatma işlemini ona yaptırabilirsiniz. Ama unutmayın, Profesyonel beyazlatma daha az zaman alır ve daha uzun sürer.

 

TEK DİŞ BEYAZLATMA

Yürüyen diş beyazlatma olarak da bilinen iç beyazlatma, diş hekimlerinin hasta sadece tek bir dişi beyazlatmak istediğinde kullandığı bir yöntemdir. Bazen bir ilaç kullanımı veya lokal bir travma, tek bir dişin sarımsı renge dönüşmesine neden olabilir. Böyle bir şey olduğunda, tam diş beyazlatma tedavisi yapmaktansa sadece sorunlu dişle ilgilenmek en iyisidir. İç beyazlatma, diş hekimlerinin bu tür sorunlar için kullandığı tedavi planıdır. Ayrıca normal diş beyazlatmadan daha ucuzdur.

 

DIŞ AĞARTMA

Vital diş beyazlatma olarak da bilinen dış beyazlatma, piyasada oldukça uygun maliyetli bir yöntemdir. Sadece daha ucuz değil, aynı zamanda yüksek bir başarı oranına sahiptir. Yumuşak dokuyu veya mineyi etkilemez ve dişlerin genel yapısını bozmaz. Bu beyazlatma türü dişlerimizdeki renklenmelere ve dişlerdeki renk solmalarına kimyasal bir çözüm olarak kabul edilmiştir. Bu yöntemle diş hekimi dişleri etkin bir şekilde aydınlatır ve çok kısa sürede daha beyaz bir görünüme kavuşur.

 

ZOOM DİŞ BEYAZLATMA

Zoom işleminin tamamlanması 45 dakika sürer. Dişlerinize beyazlatma jeli sürüyoruz ve 10 dakika orada kalmasına izin veriyoruz. Bu arada, prosedürü başlatmak için yakınlaştırma ışıklarını etkinleştiriyoruz. Renklenmeleri ve lekeleri düzeltmek için harika bir yöntemdir. Hastaya elden önce en az 1 diş beyazlatma işlemi yaptırmasını tavsiye ederiz. Zoom tedavisinden önce normal bir diş beyazlatma prosedürü yapmak sonuçlarınızı iyileştirebilir. Anksiyete veya iyi huylu vertigo gibi sağlık sorunlarınız varsa bu işlemi yaptırmamanızı tavsiye ederiz.

 

DİŞ BEYAZLATMA ÜRÜNLERİ / KİTLERİ

Hastalarımıza diş eti çekilmeleri varsa profesyonel diş beyazlatma tedavisi almalarını öneriyoruz. Profesyonel diş beyazlatma sadece 2 seansta ve %99 oranında yapılabildiği için size en ideal sonuçları verir. Ancak bunu istemiyorsanız diş hekiminiz size bir tepsi ve bir jel verebilir. Bu 2 ile jeli tepsinize uygulayıp ağzınıza koyabilirsiniz. Bunu her gün 1-2 saat yaparsanız, ikinci haftanın sonunda dişleriniz daha beyaz olacaktır. 2 haftadan fazla sürebileceği için bu tedavi planında sabırlı olmalısınız.

Dişlerinizin rengini değiştirmek için diğer reçetesiz ürünleri de kullanabilirsiniz. Ancak bu ürünler karbamid peroksit içermez (diş hekimleri bunu t.w için kullanır) ve bu nedenle aynı sonuçları beklemeyin. Bununla birlikte, ne pahasına olursa olsun dişçilerden kaçınan insanlar için iyi bir alternatif oluştururlar. Bu ürünlerden bazıları beyazlatma şeritleridir. Bu şeritler hidrojen peroksit içerir, bu dişlerinizin daha açık renkli olmasına yardımcı olur. Bu şeritleri belirli bir süre için günde birkaç kez kullanmanız gerekir. Kesin kullanım süresini öğrenmek için etiketi okuduğunuzdan emin olun.

Deneyebileceğiniz bir diğer ürün ise beyazlatıcı diş macunlarıdır. Bu diş macunları dişlerinizin rengini değiştirebilecek maddeler içerir. Sonuç göstermeleri biraz zaman alacaktır. Ayrıca, sonuçların ancak ürünü kullanmaya devam ettiğinizde ortaya çıkacağına dikkat edilmelidir. İki ucu keskin bir kılıçtır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir