Neden Türkiye’de Diş Tedavileri?

  • Home
  • Neden Türkiye’de Diş Tedavileri?
Shape1
Shape2
Neden Türkiye’de Diş Tedavileri?

Neden Türkiye’de Diş Tedavileri?

Dünyanın neresinde diş tedavilerinin ucuz olduğunu bilmek istemesinin bir nedeni var. İnsanların diş sağlıklarını ne sıklıkta kontrol ettirmeleri gerektiği düşünüldüğünde, maliyetlerin nerede cep dostu olduğunu bilmek makul olur. Ne de olsa diş hekimliği maliyeti mevsimlik bir kalem değil, ömür boyu süren bir karşılaşmadır. İdeal olarak ailenin her bir üyesinin altı ayda bir kontrol edilmesi gerektiğinden, yaşa bağlı olmayan bir maliyettir. Türkiye Dental turizm sektörünün yükselen yıldızı bunun nedenlerini görelim.

Neden Türkiye'de Diş Tedavileri?

Türkiye’nin Düşük Yaşam Maliyeti

Türkiye, yaşam maliyetinin düşük olduğu birkaç Avrupa ülkesinden biridir. Aslında, İngiltere’dekinden çok daha düşüktür. İstatistikler, İngiltere’ye kıyasla Türkiye’nin yaşam maliyetinin %60’ın üzerinde daha düşük olduğunu gösteriyor.

Yaşam maliyetinin düşük olması, diğer tüm hizmetler gibi dişhekimliği hizmetlerinin de diğer birçok ülkeye göre daha ucuz olduğu anlamına gelir. Daha da etkileyici olanı ise Türkiye’nin orta gelirli bir ülke olmasına rağmen bu konuda ABD dahil birçok gelişmiş ülkeyi geride bırakması.

Ancak bu, ekonomi açısından Türkiye’de olağanüstü etkileyici bir şey olduğu şeklinde yanlış anlaşılmamalıdır. Türkiye serbest piyasa ekonomisi olmasına rağmen, çok fazla döviz manipülasyonu var.

Türkiye’nin Zayıf Parasının Etkisi

Faiz oranlarının sürekli düşürülmesinin ülke içinde daha ucuz borçlanma maliyetine ve dolayısıyla ekonomide bir canlanmaya yol açabileceği doğru olsa da, yabancı yatırımın cesaretini kırma etkisi de olabilir. Sebep…?

Bir yabancı olarak kazancınızı kendi ülkenize geri gönderdiğinizde, kazancınızın bir birimini kendi para biriminizi almak için Türkiye’de harcamak zorunda kalırsınız.

Ancak yerel halk için, düşük faiz oranları onları ceplerinde daha fazla para ile bırakıyor. Bir bakıma onlar için çifte kazanç. Harcayacak daha fazla paraları var, ancak ödemek istedikleri hizmetlerin maliyeti düşük.

Bu nedenle, zaten ülkede bulunan yatırımcılar, faiz oranları düşürüldüğünde sıradan bir Türk vatandaşı kadar memnun olabilir. İnsanların satın alma gücü arttıkça, harcama iştahları da artacak. Diş hekimliği gibi alanlarda, ağız sağlığının izlenmesi için kliniklere başvuran daha fazla insan görmeleri muhtemeldir; temel bir hizmet, insanlar genellikle kırıldıklarında çevreye itilirler.

Düşük İş Yapma Maliyeti

Faiz oranları düşük olduğunda ve özel yatırımcılar fonlara ucuza erişebildiğinde, işlerini büyütme kapasiteleri de artar. Örneğin diş tedavisi sunanlar sadece kliniklerini daha iyi donatmakla kalmıyor, aynı zamanda hizmetlerini çeşitlendirebiliyorlar.

Örneğin, daha önce diş implantları, köprüler ve kaplamalarla ilgili hizmetler sunan bir diş kliniği, artık diş cerrahlarının hizmetlerinden faydalanabilir.

Türkiye’de işgücünün diğer birçok Avrupa ülkesine göre ucuz olduğu ve liranın zayıflamasına rağmen yabancı yatırımcılar için bir teşvik görevi görmesi gerektiği gerçeğini dikkate almak önemlidir. Ayrıca, emek, üretimin önemli bir faktörüdür ve bir işletme buna çok az harcama yaptığında, toplam işletme maliyeti düşer.

Bu ekonomik ilkeler dikkate alındığında, Türkiye’deki diş tedavilerinin yüksek kalitesine rağmen neden ucuz kaldığını anlamak kolaydır.

Eğitim Maliyeti ve Hizmet Kalitesi

Türkiye’de diş hekimliği hizmet kalitesinin yüksek olduğu ve eğitim imkanlarının kısıtlı olmadığı tartışılmaz. Ayrıca, tıbbi personel eğitiminin maliyeti ülkede ABD dahil diğer birçok ülkeye göre çok daha ucuzdur.

Türkiye’de bir tıp öğrencisi mezun olmadan önce 15.000 – 25.000 ABD Doları ile ayrılırken, aynı kursun ABD’de maliyeti 35.000 – 58.000 ABD Doları arasındadır.

Bu, Türkiye’de tıbbi ortamın hem hastalar hem de pratisyenler için iyi olduğu anlamına gelir ve orada tıbbi tedavi arama konusunda kendinden emin olmamak için hiçbir neden yoktur. Aslında Türkiye’de tatil yapmayı planlayan kişiler, diş tedavisi veya bu konudaki herhangi bir tıbbi tedaviyi yurt içindeyken yapacakları işlerin bir parçası olarak yapabilirler.

Türkiye’nin Medikal Turizmi

MTA veya Medikal Turizm Derneği’ne göre, Türkiye medikal turizm için en iyi küresel destinasyonlardan biridir. Hatta 2020/21 yılında MTA’nın tanıdığı 46 ülke arasında Türkiye 23. sırada yer alıyor!

Medikal turizm, daha iyi tıbbi tedavinin keyfini çıkarmak için bir ülkenin sınırlarının ötesine seyahat etmeyi içeren süreç olarak anlaşılmalıdır. İçinde bulunduğumuz çağda bunun artık sağlık sistemleri yetersiz olan gelişmekte olan ülkelerin bir olgusu olmadığını belirtmek önemlidir.

Gelişmiş ülkelerin sakinleri de kendi ülkelerinin dışında kaliteli tedavi aramaktadırlar ve genellikle makul bir maliyetle kaliteli sağlık hizmetlerine erişim göz önünde bulundurulmaktadır.

Türkiye’yi tıbbi bakım için tercih ettiğiniz destinasyon olarak görmeniz için farklı faktörler vardır. Birincisi, ister havayolu, ister karayolu veya deniz yoluyla seyahat etmek isteyin, coğrafi konumu uygundur.

Türkiye dört büyük denizin ve sekiz tanınmış ülkenin sınırındadır. Aslında, ülkenin Avrasya olduğu kabul edilir, çünkü bazı komşuları Avrupa’da, diğerleri Asya’dadır. Hal böyle olunca, hangi ülkeye tatile gitmek isterseniz, Türkiye’yi de güzergahınıza dahil ederseniz çok faydasını görürsünüz.

Medikal turizm için Türkiye’yi seçerseniz mutlaka elde edeceğiniz bir diğer avantaj, ülkenin farklı kültürleri ile örgütlenme ve ifade özgürlüğüdür. Tasarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir